پتینه روی چوب چیست؟ انواع روش های پتینه کاری ومراحل انجام

پتینه پایه مبل

از افرادی که در صنایع چوب فعالیت دارند اگر بپرسید، چوب را در دو دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند؛ چوب‌های سخت و چوب نرم! هر کدام از این بافت‌های چوب دارای خاصیت و کارایی مجزا هستند. به همین دلیل پرداخت و طراحی روی چوب هم نیازمند روش‌هایی متفاوت خواهد بود. به عنوان بعضی از چوب‌ها را باید با استفاده از دستگاه سندبلاست پرداخت کرد تا به استقامت مورد نظر کاربر برسد. بعد از پرداخت نوبت به رنگ آمیزی چوب می‌رسد. برای بعضی از سازه‌های چوبی، مشتریان تمایل دارند گره و بافت طبیعی بیشتر نشان داده شود تا محیط خانه حال و هوای طبیعت را به خود بگیرد. اما در ادامه فرایند طراحی به پتینه روی چوب می‌رسیم که امروز مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته است.

پتینه روی چوب؛ پوشش رنگی چند لایه

در کنار رنگ‌هایی مانند رنگ روغنی، رنگ فوری، آکلریک و… چند سالی است که پتینه روی چوب هم به عنوان نوعی پوشش دهنده و ترکیب چند رنگ و ایجاد لایه‌های رنگی متفاوت، مورد توجه بسیاری از طراحان و تولیدکنندگان لوازم چوبی قرار گرفته است. در حقیقت برای آن دسته از افرادی که در انتخاب بین چوب و MDF سردرگم هستند، پتینه کاری می‌تواند به عنوان یکی از بهترین راه‌حل‌ها محسوب شود. چراکه این روش از سازه‌های چوبی را به زیباترین شکل ممکن طراحی خواهدکرد. البته که به کاربردن این روش نیازمند ذوق و سلیقه‌ای است که بتوان به واسطه‌ی آن رنگ‌ها را در کنار هم ترکیب کرد.

انواع پتینه کاری

انواع روش های پتینه روی چوب را بشناسید

به کار بردن هنر پتنیه روی چوب یکی از متدهای زیبا و جذاب برای کسانی  است که به سبک و سیاق دکوراسیون قدیمی مانند وینتج علاقه مندند. در حقیقت زمانی که به خانه‌هایی به سبک وینتج وارد می‌شوید، گویی به دوران کودکی یا حتی چند سال قبل‌تر سفر کرده‌اید. به همین خاطر خرید مبلمان کلاسیک آن هم مدلی که با استفاده از روش پتینه کاری رنگ آمیزی شده باشد، بهترین مکمل این سبک از دکوراسیون خانگی خواهدبود. نکته قابل توجه این که پتینه کاری روی چوب هم قواعد و قوانین مخصوص خودش را داشته قبل از اینکه دست به قلم شوید، باید مواردی را درنظر بگیرید.

پتینه روی چوب با جوهر رنگ؛ رنگ آمیزی در3 مرحله

پیشتر جوهر رنگ را به عنوان آسترهایی رنگی در پتینه کاری می‌شناختند. در حقیقت جوهر رنگ نوعی ماده‌ای رقیق است که با یک بار رنگ آمیزی نمی‌توان به نتیجه مطلوبی رسید. اگر جوهر رنگ کمی غلیظ‌تر باشد، به وسیله تینر فوری یا الکل صنعتی رقیق‌تر خواهد شد. جوهررنگ را باید با استفاده از پارچه‌ای بدون پرز، پیستوله یا قلمویی روی سطح چوب بکشید. بعد از اینکه دست اول رنگ آمیزی کاملا خشک شد، تمامی سطح رنگ شده را بررسی کرده تا هیچ قسمتی را از یاد نبرده باشید. در مرحله بعدی باید رنگ آمیزی دوم را آغاز کرده و در مرحله پایانی، رنگ را با استفاده از قلمو یا پارچه‌ای نرم به گونه‌ای روی سطح بکشید که اثری روی چوب بجا نماند.

پتینه چوب

پتینه روی چوب با رنگ های حلال در آب؛ روشی برای قسمت های روشن

روش دیگری که به عنوان رنگ آمیزی پتینه روی چوب استفاده می‌شود، به کاربردن رنگ‌های حلال است. از رنگ‌های حلال در آب نمی‌توان انتظار داشت که پوششی کلی ایجاد کرد یا اینکه تمامی قسمت‌های مختلف چوب را بپوشاند. پتینه روی چوب با رنگ‌های حلال در آب، بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از چوب‌هایی با بافت و گره‌های بسیار تشکیل شده باشد. چراکه باعث می‌شود زیبایی‌های طبیعی چوب بیشتر به چشم بیاید. برای اینکه وسایل چوبی را به وسیله رنگ‌های حلال، رنگ آمیزی کنید، باید رنگ را با روغن برزک ترکیب کرده و با قلمو روی سطح بکشید. این روش از رنگ آمیزی، نیازمند سرعت عمل بالایی است و بایستی دستمالی بدون پرز را در دست داشته باشید و سطح را خشک کنید.

پتینه روی چوب با لاک الکل؛ روشی برای حفظ رنگ طبیعی

زمانی که می‎خواهید رنگ آمیزی سازه‌های چوبی را به شکلی انجام دهید که رنگ طبیعی چوب حفظ شود، از پتینه با لاک الکل استفاده کنید. اما نکته قابل توجه در این روش این است که قبل از هر کاری باید سطح مورد نظرتان را به خوبی تمیز کنید. برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های روی چوب ممکن است نیازمند مقداری الکل باشید تا نتیجه رنگ آمیزی به خوبی خودش را نشان دهد. برای شروع این کار به یک قوطی 100 گرمی لاک الکل و شیشه‌ای الکل اتیلن نیاز دارید. در ادامه باید مانند رنگ آمیزی با جوهر رنگ، از پنبه یا دستمالی استفاده کنید و رنگ را روی چوب بکشید. لاک الکل انتخابی مناسب برای رنگ کردن مبلمان راحتی است. زیرا تا حد زیادی از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند.

پتینه روی چوب با شاپان همان رگه های تیره روی چوب

رگه‌های تیره و سیاه رنگی را که روی دسته بعضی از مدل‌های مبلمان می‌بینید، بیانگر این است که برای رنگ آمیزی آن از پتینه روی چوب با شاپان استفاده شده است. در واقع شاپان را نوعی پوشش چوبی می‌دانند که از قیر آب شده تهیه می‌شود. تهیه این محلول کار سختی نخواهدبود؛ تنها کمی خلاقیت و مهارت نیاز دارد که بر اثر تمرین و دیدن مدل‌های مختلف بدست می‌آید. برای این کار کافی است شاپان را کمی رقیق کرده و با پارچه‌ای بر روی سطح چوب بکشید. حلال شاپان تینر روغنی، نفت و بنزین بوده پس می‌توان با استفاده از آن‌ها شاپان را رقیق‌تر کرد یا بخش‌هایی که به اشتباه رنگ آمیزی شدند را پاک کرد.

پتینه روی چوب

پتینه چوب با رنگ روغنی؛ رنگ آمیزی به سه روش مختلف

اگر سررشته‌ای از رنگ آمیزی داشته باشید، می‌دانید که استفاده از رنگ‌های روغنی بیشترین کاربرد را در ساختمان دارند. با این حال تنوع در پتینه کاری روی چوب به وسعتی رسیده که رنگ‌های روغنی هم توانسته‌اند جای خود را در این روش پیدا کرده و جلوه‌ی دیگری به این هنر ببخشند. برای اینکه پتینه روی چوب را با استفاده از رنگ‌های روغنی انجام دهید، سه روش پیش روی شما خواهدبود؛ ابتدا باید کل سطح چوب را با رنگ روغنی غلیظ بپوشانید. سپس به واسطه رنگ‌های روشن‌تر، طرح‌ها و مدل‌های دلخواهتان را روی آن ایجاد کنید. در روش دوم بعد از رنگ آمیزی کل سطح به وسیله رنگ روغنی، باید زمانی را در نظر بگیرید تا بطور کامل خشک شود. برای اینکه بتوانید طرح و رنگی را روی چوب ایجاد کرده باشید، مسواکی را به رنگ طلایی آغشته کرده و روی سطح بپاشید. سومین روش از پتینه کاری روی چوب، کمی متفاوت‌تر خواهدبود؛ مانند دو روش قبلی، کل سطح را با رنگ روغنی بپوشانید و قبل از اینکه کاملا خشک شود، با استفاده از پارچه‌ای بدون پرز و آغشته به تینر، رنگ برخی قسمت‌ها را پاک کنید.

نتیجه گیری

برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند سبکی جدید در دکوراسیون خانگی‌شان در نظر بگیرند و حال و هوای خانه را تغییر دهند، خرید مبلمانی را پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از جدیدترین متدهای روز، یعنی پتینه روی چوب رنگ آمیزی شده باشند. شاید به نظر برسد این روش تنوع زیادی را در سرویس چوب ایجاد نخواهد کرد؛ پس برای اینکه خلاف این مورد به شما ثابت شود، کافی است محصولات مبلمان آرتا را نگاهی بیاندازید. تنوع در محصولات این فروشگاه به گونه‌ای است که تمامی سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد. از آن‌هایی که مبلمان ال را می‌پسندند تا کسانی که ترجیح می‌دهند مبلمان چستر را انتخاب کنند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

راهنمای خرید میز ناهار خوری

راهنمای خرید میز ناهار خوری

راهنمای خرید میز ناهار خوری     خرید میز ناهار خوری یکی از تصمیم‌های مهم در دکوراسیون داخلی است که تأثیر زیادی بر زیبایی و

اشتراک گذاری:

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.