سند بلاست چیست؟

سندبلاست چوب

تمامی مبلمان و لوازم چوبی را که در فروشگاه‌ها می‌بیند، بعد از پشت سر گذاشتن مراحل زیادی از ساخت و پرداخت، به ظاهری شکیل و قابل استفاده در می‌آیند. در واقع این تصور را باید از ذهن بیرون کرده که چوب را بعد از برش، تنها با استفاده از چند ابزار، به آن طرح و شکل می‌دهند. چراکه تولیدکنندگان مبلمان برای لایه لایه از چوب، با توجه به میزان حساسیت بافت‌های آن، از وسایل و روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها برای پرداخت چوب و رسیدن به ساختاری مقاوم برای، ساب پاشی یا همان دستگاه سند بلاست (Sanblast) است.

از تاریخچه سند بلاست چه می دانید؟

در سال 1870 فردی نظامی به نام بنجامین چو تیلگمان، فرایند سندبلاست اختراع شد. در حقیقت زمانی که او در منطقه‌ای بیابانی درحال خدمت بود، متوجه تاثیر کشیده شدن ماسه بادی‌ها روی سطح شیشه و اثر به جای مانده آن‌ها شد. بنجامین متوجه شد که با برخورد شدید ذرات ماسه با سطح شفافی مانند شیشه، براق بودن خود را از دست داده و به جسمی کدر تبدیل خواهدشد. این اتفاق در ذهن او باقی ماند تا بس از بازگشتش از این ماموریت، تصمیم گرفت، اولین دستگاه سند بلاستر را اختراع کند. جالب اینجاست که او بعد از به پایان رساندن این اختراع متوجه کاربردهای بسیارش مانند تیزکردن ابزار، حکاکی، تمیزکاری، و حتی ایجاد طرح و شکل‌های مختلف روی تاج مبل شد.

انواع ساینده ها را بیشتر بشناسید

منظور از ساینده ماده‌ای سخت و جامد بوده که برای پرداخت سطوح مختلف استفاده خواهدشد. در مقایسه با سطحی که قرار است پرداخت شود، ساینده یا همان سندبلاست از سختی بیشتری برخوردار بوده تا بتواند تاثیر خود را بگذارد. به عبارت دیگر سندبلاست حکم یک لایه‌برداری را دارد که سطحی صاف و یکدست را تحویل کاربر خواهدداد. اگر بخواهیم با توجه به استانداردهای مربوط به تمیزکاری به ساینده نگاه کنیم، باید بگوییم که ساینده‌ها در دو دسته‌بندی اصلی فلزی و غیر فلزی قرار می‌گیرند. برای ساینده‌های فلزی می‌توان از چدن سریع سرد شده، فولاد کربن بالا فولاد ریختگی، سیم برش فولادی یاد کرد. ماسه سیلیکا، ماسه الیوین، استارولیت، گارنت، سرباره کوره آهن، سرباره پالایشگاه مس، سرباره پالایشگاه نیکل، سرباره کوره زغال سنگ و آلومینیوم کسید ذوب شده هم در دسته ساینده‌های غیر فلزی قرار می‌گیرند.

چگونه از سندبلاست برای چوب استفاده کنیم؟

استفاده از سند بلاست برای مبلمان، صندلی و… نیازمند فراهم بودن تمام تجهیزات و وسایل خواهدبود. چراکه نبود هرکدام روند پروسه را ناقص خواهدکرد. علاوه براین مکانی را که برای انجام این روش درنظرگرفته‌اید باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد. برای استفاده از این دستگاه قبل از هرکاری باید آن را به برق متصل کرده و نازل مخصوص را به شیلنگ ببندید. توجه کنید که نازل انتخابی‌تان باید از جنس سرامیک باشد. بهترین نازل برای چوب را معمولا سایز 3 تا 3.3 درنظر می‌گیرند. شیلنگ را به مخزن کمپرسور که حاوی مقدار زیادی ساینده است وصل کرده و دستگاه را روشن کنید. مقدار فشار مورد نیاز برای این دستگاه‌ها 35 پوند بوده و برحسب اینچ مکعب محاسبه خواهدشد. نازل را باید به صورت رفت و برگشت و افقی حرکت دهید.

سندبلاست کردن چوب

پرداخت سطوح و ساخت سطوح تزئینی با سند بلاست

سندبلاست در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. می‌توان گفت این دستگاه یکی از مهم‌ترین ابزارها در صنعت مبلمان است. چراکه پرداخت مناسب یک از موارد کاربردی تشخیص کلاف مبل خوب است. به این دلیل که استفاده از ساینده‌ای مناسب برای مبلمانی مانند مبل چستر، با آن همه ظرافتی که در قسمت دسته دارد، تا حد زیادی بر مقاومت چوب اضافه می‌کند. علاوه بر لایه برداری و تمیزکاری، سند بلاست می‎تواند وظیفه ایجاد سطحی صاف و صیقلی یا اعمال پرداخت مات و زبر را هم روی سطوح مختلف را نیز به عهده بگیرد. دیگر انتظاری که می‌توان از این وسیله داشت، ایجاد طرح‌هایی جذاب و هنرمندانه روی سطوح شیشه‌ای، چوبی و فلزی است که توسط هنرمندان حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از سندبلاست برای چوب هایی که از قبل رنگ شده اند

برای رنگ آمیزی وسایل چوبی که از قبل رنگ شده‌اند، با چالش‌های زیادی روبه رو خواهیدشد. در صورتی که می‌خواهید چوب‌های قدیمی را به همراه ترک، جای میخ و… را مجدد رنگ آمیزی کنید، زمان زیادی را از شما خواهدگرفت. این در حالی است که سوزاندن چوب به همراه سند بلاست می‌تواند به کار شما سرعت ببخشد. برای انجام این کار شما به مشعل و آتش نیاز دارید تا پوشش رنگی سطح چوب را  از بین ببرید. در مرحله بعدی به منظور همرنگ شدن و استفاده نکردن از آستری، سندبلاست بهترین روش خواهدبود. با طی کردن این فرآیند وسایل چوبی شما برای مدت زمانی طولانی‌تر قابل استفاده خواهند بود.

سندبلاست

سند بلاست با استفاده از سوزاندن چوب

یکی دیگر از روش‌هایی که برای طراحی روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد، سوزاندن چوب است. در این روش از سندبلاست بخش‌های برجسته چوب را به واسطه شعله بسوزانید؛ کافی است کمی برای سوزاندن قسمت‌های مورد نظرتان کمی دقت و وسواس به خرج دهید تا به طرحی جذاب و شیک برسید. اینکه چه مقدار از چوب را باید بسوزانید بسته به عمقی دارد که می‌خواهید به سطح چوب بدهید. در حقیقت هرچه مقدار عمق سوزاندن بیشتر باشد، راحت‌تر و سریع‌تر به لایه‌های زیرین چوب دست پیدا خواهید کرد. بعد از اینکه لایه‌های رویی چوب کاملا سوخته شد، بلافاصله باید به وسیله سنباده‌ای برقی که روی آن فرچه سیمی قرار گرفته، شروع به از بین بردن لایه سوزانده شده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله با یکی از بزرگترین و مبتکرانه‌ترین اختراعات تاریخ، سندبلاست آشنا شدید. هدف از فروشگاه مبل آرتا از انتشار این متن، معرفی ابزارهایی مدرن برای تولید مبلمانی شیک در انواع مدل‌های مختلف بود. با این تعریف که ما در کارگاه تولید مبلمان خود به منظور افزایش مقاومت سطوح چوبی و کلافه‌های آن، از ساینده‌هایی از این دست استفاده می‌کنیم تا محصولی با کیفیت را مشتریان خود ارائه کنیم. در صورتی که قصد خرید سرویس چوب را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به محصولات ما بزنید تا با به روزترین مدل‌های مبلمان ال، مبلمان راحتی، مبلمان کلاسیک و … آشنا شوید. مطمئن باشید دست خالی فروشگاه را ترک نخواهید کرد. نکته قابل توجه برای این فروشگاه این است که شاید مدلی را بپسندید اما امکان خرید حضوری برای‌تان امکان پذیر نباشد؛ در این شرایط می‌توانید روش خرید اینترنتی مبل را تجربه کنید. کافی است مدل مورد نظرتان را بپسندید، ما در اسرع وقت محصول را ارسال خواهیم کرد!

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن مبلمان مدرن به دسته وسیعی از سبک‌های طراحی اطلاق می‌شود که از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز رواج یافته‌اند. این سبک‌ها در

اشتراک گذاری:

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.