راهکاری برای تعویض روکش مبل در خانه

روکش مبل چستر قهوه ای

حتما شما هم تجربه خراب شدن روکش مبل را بعدی از مدتی استفاده دارید. اینکه ممکن است به دلایلی پاره شده باشد و یا بخاطر استفاده بیش از اندازه؛ پارچه مبل، کهنه و یا حتی نخ نما گشته باشد. اینجاست که اگر هزینه خرید مبلمان جدیدی را داشته باشیم، بدون فوت وقت به بازار رفته و مبلمان جدید می­خریم. اما در صورتی که شرایط خرید مبل نو را نداشته باشیم، فکر تعویض روکش مبل است که در ذهنمان جرقه می­زند. این مورد در حالی است که اگر کمی فنی باشیم، خودمان می­توانیم روکش مبل در خانه را انجام دهیم.

مبلمان کلاسیک

اما زمانی همه چیز تغییر می­ کند که خودمان نتوانیم اینکار را انجام دهیم و مجبور شویم آن را به مبل سازی و افراد متخصص در این حوزه بسپاریم. از این رو در این مقاله از مبلمان آرتا قصد داریم راهکارهایی برای تعویض روکش مبل در خانه را با شما به اشتراک بگذاریم تا خودتان بتوانید مبلتان را خودتان روکش کنید. فرقی ندارد مبل چستر داشته باشید و یا مبل کلاسیک. با مواردی که در ادامه به آن­ ها خواهیم پرداخت، می­توانید تعویض روکش هر نوع مبلمانی را انجام دهید.

تعویض روکش مبل در خانه و الزامات اولیه آن

برای اینکه بتوان تعویض روکش مبل در خانه را انجام داد، نیازمند این هستید تا یک سری وسایل و الزامات اولیه آن را تهیه کنید. چرا که نیاز هست شما بتوانید روکش قبلی مبل را از روی آن جدا نموده و پارچه جدید را جایگزین کنید. از این رو بهتر است لیستی از این ابزارها را تهیه کرده تا در هنگام کار به مشکل نخورید و همه چیز را در اختیار داشته باشید. وسایلی که شما را در تعویض روکش مبل در خانه یاری می­کنند، ابزار آلاتی مانند: قیچی، منگه کش، پیچ گوشتی دو سو، پارچه جدید و قلم و کاغذ برای یادداشت کردن هستند.

ابزارآلات نجاری

مراحل تعویض روکش مبل در خانه

در ابتدا باید بدانید تعویض روکش مبل در خانه کار خیلی ساده ­ای نیست و ممکن است در این کار کمی به چالش کشیده شوید. اما نگران نباشید. اگر قدم به قدم مراحل را دنبال نموده و به درستی آن­ها را انجام دهید، مطمئنا از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد. این مراحل را در ادامه برایتان بازگو خواهیم کرد.

بررسی مبل

خوب است بدانید برای اینکه بتوان بازسازی مبل را به بهترین نحو ممکن انجام داد، نیاز است از جنس و مواد اولیه که مبل با آن­ها ساخته شده است آگاه باشید. اینکه در آن چوب استفاده شده است و یا mdf؟ یراق آلات و چه نوع دکمه ­هایی در آن به کار رفته است؟ آیا می ­توانید در آن بندهای نخی را که در امتداد درزها استفاده شده است را ببینید؟ باید بگوییم اینکه دقیق بتوانید ریز جزئیات مواد تشکیل دهنده مبلی که قصد تعویض روکش آن را دارید بدانید، بسیار به شما کمک خواهد کرد. حتی پیشنهاد می­ کنیم از تک تک قسمت­ های مبل عکس گرفته تا یک وقت موردی از قلم جا نیفتد.

برداشتن پوشش زیر مبل

در اکثر مبلمان یک پارچه سبک در زیر آن­ها قرار می ­دهند تا از ورود گرد و غبار جلوگیری کند. برای همین این پارچه در آخرین مرحله از تولید مبل نصب می­ شود. در نتیجه برای اینکه بتوانید تعویض روکش مبل در خانه را انجام دهید، پارچه قسمت زیرین مبل را می­بایست جدا کنید. از این رو کافی است با استفاده از یک منگه کش، منگه­ هایی که به دور پارچه دوخت شده است را خارج نمایید. در صورتی که دستگاه منگنه کش ندارید، می­ توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی دو شو و یا موچینی محکم، منگه ­ها را جدا کنید.

تعویض روکش مبل در خانه

 جداسازی پارچه گرد و غبار

حال که پارچه زیر مبل را برداشتید، می­توانید سایر قسمت­ های مبل و قطعات داخلی آن را مشاهده نمایید. مرحله بعدی این است که پارچه ه­ای را که به قسمتی پشتی مبل نصب شده است را با استفاده از یک منگه کش جدا کنید. یادتان نرود، همان طور که گفتیم بهتر است از هر مرحله­ ای که در حال جداسازی آن هستید، عکس بگیرید تا در زمان نصب دچار مشکل نشوید. در نظر داشته باشید هیچ چیز را نباید فراموش کنید. اینکه اگر قطعات مقوایی در زیر نوارها وجود دارد، آن­ ها را نیز می­بایست یادداشت نمایید. چرا که تمامی این موارد در تعویض روکش مبل بسیار مهم می ­باشند.

برش و آماده سازی پارچه جدید

مرحله بعدی این است که بتوانید برش پارچه جدید را به درستی انجام دهید. پس می­بایست یک الگو داشته باشید. برای این مورد تنها کافی است که روکش قبلی را بر روی پارچه جدید بگذارید و به عنوان الگو از آن استفاده نموده و پارچه را برش دهید. در زمان انتخاب پارچه­ ای برای تعویض روکش مبل، بخاظر داشته باشیدکه پارچه­ هایی که نازک هستند، زودتر دچار فرسایش و خرابی خواهند شد. هر چند که تعویض روکش مبل در خانه با استفاده از این نوع پارچه، بسیار راحت خواهد بود. پارچه­ هایی که ضخیم باشند نیز به سختی به چارچوب می­ چسبند. پس جنس و نوع پارچه انتخابی برای بازسازی مبل بسیار مهم می­ باشد.

پارچه مبل رنگارنگ

نصب پارچه نو در تعویض روکش مبل در خانه

بعد از مراحلی که به توضیح هر یک پرداختیم، نوبت آن رسیده است که پارچه را نصب نماییم. نصب پارچه دقیقا عکس مراحل بازکردن روکش قدیمی است. کافی است به عکس­ ها و یادداشت­ هایی که دارید رجوع کنید تا بتوانید مرحله نصب را به درستی انجام دهید. می­ شود گفت آخرین قطعه­ ای که باز کردید، در اینجا اولین موردی است که باید نصب آن انجام شود. با توجه به اینکه باید پارچه را به گونه ­ای نصب کنید که هیچ گونه چروکی بر روی آن وجود نداشته باشد تا ظاهر مبل نا زیبا نشود، از شخص دیگری نیز می­توانید برای این مورد کمک بگیرید. تا جایی که می­ شود پارچه را بکشید و با استفاده از چسب تفنگی آن را بر روی چارچوب مبل بچسبانید. در نهایت پارچه گرد و غبار را نیز در قسمت زیرین مبل نصب کنید و از این مورد غافل نشوید. اگر تا به اینجا تمام این موارد را انجام داده باشید، باید به شما تبریک گفت. چرا که تعویض روکش مبل را به درستی انجام داده ­اید.

تعویض روکش مبل

نتیجه گیری

آنچه در این مقاله به آن پرداختیم، در خصوص تعویض روکش مبل در خانه بود. شما می ­توانید با توجه به مراحلی که در اینجا به آن پرداخیتم، بازسازی روکش مبل را انجام دهید. اگر به نظرتان تعویض روکش مبل کاری سخت و مشکل می ­باشد و ممکن است از عهده اینکار به درستی برنیایید، نگران نباشید. کافی است با همکاران ما در تولیدی مبلمان آرتا ارتباط بگیرید و تعویض روکش مبلمانتان را به آن­ ها بسپارید. مطمئن باشید کیفیت پارچه­ هایی که در تولید و بازسازی مبلمان در آرتا از آن­ ها استفاده می ­شود، تا چندین سال شما را از خرید مبل و یا تعویض روکش بی نیاز خواهد کرد.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن مبلمان مدرن به دسته وسیعی از سبک‌های طراحی اطلاق می‌شود که از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز رواج یافته‌اند. این سبک‌ها در

اشتراک گذاری:

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.