هر آنچه درباره تفاوت چوب راش با چوب توسکا باید بدانید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام خرید وسایل چوبی مخصوصاً مبلمان و سرویس خواب، تفاوت چوب‌های به کار رفته در آن‌ها را تشخیص ندهید. در این جور مواقع مجبور می‌شوید به گفته فروشنده اعتماد نمایید و صحبت او را در مورد جنس چوب بپذیرید. یکی از مواردی که ممکن هست با یکدیگر اشتباه گرفته شوند، تفاوت چوب راش با چوب توسکا است. چرا که بسیار به یکدیگر شباهت دارند و با هم اشتباه گرفته می‌شوند. از این رو در این مقاله قصد داریم در مورد این دو نوع چوب اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم و نکاتی را درباره تفاوت چوب راش با چوب توسکا بیان نماییم. پس با ما همراه باشید.

چوب راش چه نوع چوبی است؟

برای اینکه بتوانیم در مورد تفاوت چوب راش با چوب توسکا صحبت کنیم، در ابتدا لازم است تعریفی از هر کدام و ویژگی‌هایشان را بشناسیم. چوب راش در واقع چوبی محبوب در صنایع ساختمانی و مبلمان است که رنگی کرم مایل به قهوه‌ای دارد. درخت راش در مناطق اروپای شمالی رشد می‌کند. این چوب بسیار زیبا، بسیار مقاوم و سخت است. از این رو در پروژه‌های ساختمانی که نیاز دارند در آن‌ها چوب سخت و مقاوم به کار رود، مناسب می‌باشد. با توجه به اینکه چوب راش تراکم بالا، وزن زیاد و بافتی صاف و یکنواختی دارد، در انواع کاربردهای ساختمانی، ساخت مبلمان، کابینت و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خوب است بدانید تعداد گره‌ها در چوب راش بسیار کم است برای همین به راحتی می‌توان از آن برای ساخت مبلمان و وسایل چوبی استفاده نمود. هم چنین موریانه‌ها علاقه زیادی به این چوب دارند. از این رو استفاده بهتر است از چوب راش برای کف‌پوش و ساخت و ساز خانه‌ها استفاده نشود. از مزیت‌های چوب راش می‌توان به این مورد اشاره کرد که از آن برای روکش ام‌دی‌اف استفاده می‌کنند. می‌شود گفت این چوب بسیار رام است و برای رنگ کردن و پوشش دادن با مواد محافظتی مناسب می‌باشد. باید گفت بیشترین استفاده‌ای که در ایران از چوب راش می‌شود، در ساخت مبلمان و وسایل چوبی است.

چوب راش چه نوع چوبی است؟

واردات و قیمت چوب راش

بیشتر چوب‌های راش ایران از کشور گرجستان و ترکیه وارد می‌شوند که چوب راش گرجستان از محبوب‌ترین و بهترین نوع این چوب شناخته می‌شود. هرچند خود کشور ایران نیز این چوب را تولید می‌کند؛ ولی چون برش چوب در کشور ما ممنوع است، معمولاً چوب درخت‌های جوان و خیلی کوچک را می‌برند. به همین دلیل چوب‌های راش ایرانی خیلی کوتاه، در حد 1.5 تا 2 متر هستند و خیلی بدرد نجارها نمی‌خورند.

چوب راش ترکیه نیز چوب پرطرفداری است؛ اما نسبت به راش گرجستان کمی بافت سخت‌تری دارد. همین سختی و سفتی راش ترکیه برش آن را نیز دشوارتر می‌کند. البته که تشخیص چوب‌ها یک کار کاملاً تخصصی است و از دست هر کسی بر نمی‌آید؛ اما چوب‌ها به طور کلی در سه گریت  A و  B و C دسته‌بندی می‌شوند. به طوری که هر چه گره در چوب کمتر باشد، در دسته A و  B قرار می‌گیرد و هر چه گره در بافت آن بیشتر باشد جزو دسته C شمرده می‌شود. محبوبیت چوب گرجستان از این جهت است که در چوب سوپر راش گرجستان هیچ گره‌ای موجود نیست. همین امر موجب قیمت بالاتر این چوب نیز شده است.

واردات و قیمت چوب راش

چرا میزان گره در چوب مهم است؟

بعضی اوقات وقتی روی کار پوشش رنگ کار می‌شود، حضور گره‌ها در بافت چوب ظاهر کار را زشت می‌کند. حسن چوب‌های سوپر به دلیل بسیار کم بودن گره‌ها در آنها، این است که بسیار شکیل و زیبا دیده می‌شوند. حال اگر رنگ‌های پوششی را روی چوب کار کنند دیگر اصلاً بافت آن قابل تشخیص نیست و چوب حس زنده بودن خود را از دست می‌دهد. ولی اگر رنگ خودرنگ روی چوب کار شود، فقط به چوب جلا می‌بخشد و همچنان رگه‌های آن دیده می‌شود. این دلیلی است که میزان و شکل گره در چوب را مهم و اساسی می‌کند. از همین منظر است که گفتیم چوب سوپر راش گرجستان بسیار محبوب است.

چوب توسکا چه نوع چوبی است؟

چوب توسکا از کشور ترکیه و گرجستان وارد می‌شود. خود ایران هم چوب توسکا را تولید می‌کند؛ ولی چون در کشور ما اصولاً آن را بد برش می‌زنند و گره زیادی در آن تشکیل می‌شود، چندان محبوب نیست. در واقع باید گفت پرتی و دورریز توسکا ایران زیاد است و به همین دلیل خیلی گزینه اقتصادی برای نجار محسوب نمی‌شود. یکی از تفاوت‌های توسکا ترکیه و گرجستان در رنگ آنهاست. چوب توسکا ترکیه بیشتر به رنگ سفید و صورتی است و روشن تر از توسکا گرجستان می‌باشد.

همان طور که از اسم آن مشخص می‌باشد این چوب از درخت توسکان گرفته می‌شود. چوب توسکا، چوبی با بافت نرم و صاف هست که رنگ آن قهوه‌ای تیره است. کیفیت و زیبایی در این چوب حرف اول را می‌زند. از این رو اگر مدنظر دارید برای مبلمان و دکوراسیون منزلتان از آن استفاده نمایید، گزینه بسیار خوبی می‌باشد. باید گفت چوب توسکا نسبت به چوب راش سبک‌تر است. برای همین در مواردی که نیاز به استفاده از چوبی سنگین وزن هستند، از این نوع چوب استفاده نمی‌کنند.

چوب توسکا خاصیت درمانی نیز دارد. برای مثال پوست تنه و برگ درخت توسکا برای رفع گلو درد، التهابات لثه و زخم دهان در طب سنتی کاربرد گسترده‌ای دارد. علاوه بر این به راحتی چسب و رنگ چوب را به خود جذب می‌کند. هم چنین جنس این چوب به صورتی است که به سادگی می‌توان آن را سمباده زد و صیقل داد. با توجه به اینکه این چوب سبک می‌باشد، حمل و نقل آن بسیار راحت و ساده است. خیالتان راحت باشد. به راحتی می‌توانید از این نوع چوب برای کف پوش ساختمانی، روکش‌های چوبی، معرق و منبت کاری و صنعت خراطی استفاده کنید.

تفاوت چوب راش با چوب توسکا

تفاوت چوب راش با چوب توسکا

تا به اینجا هر کدام از دو نوع چوب راش و توسکا را تعریف کردیم. حال نوبت این است که تفاوت چوب راش با چوب توسکا را برایتان شرح دهیم. تفاوت این چوب‌ها به قرار زیر است:

  • رنگ چوب راش کرم مایل به قهوه‌ای است اما توسکا رنگی قهوه‌ای تیره دارد.
  • بافت چوب توسکا صاف و نرم می‌باشد در صورتی که بافت راش یکنواخت و صاف است.
  • چوب راش دارای تراکمی بالا است؛ اما توسکا دارای کمترین تراکم می‌باشد.
  • راش نسبتاً چوبی سنگین وزن هست در صورتی که توسکا وزنی سبک دارد.
  • از نظر سختی نیز می‌توان گفت چوب راش در مقایسه با چوب توسکا سخت‌تر است.
  • توسکا دارای خطوط یک تکه و بلند است، در حالی که راش خطوط جداجدا و قطع شده دارد. (به طوری که در راش هر دو تا سه میلی متر یک سری خط‌های ریز دیده می شود.)

به صورت کلی تفاوت چوب راش با چوب توسکا را می‌توان در بافت و وزن آن‌ها دانست. چوب راش به دلیل نرمی، قابل پرداخت و ابزارخور بودن، در مبلمان سازی در انواع مبلمان کلاسیک گرفته تا مبلمان راحتی چستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که چوب توسکا کاربرد کمی در این صنعت دارد.

تفاوت چوب راش با چوب توسکا

قیمت چوب توسکا و راش

یکی از موارد تأثیرگذار در قیمت تمام شده یک محصول، قیمت جنس چوبی است که در آن به کار برده می‌شود. قیمت چوب‌ها را نیز نوع آن‌ها مشخص می‌کند. در مورد توسکا، معروف‌ترین نوع آن، توسکای قرمز است که دارای دو درجه ساده و گره‌دار می‌باشد. توسکا قرمز گره‌دار، قیمتی ارزان دارد و مقرون به صرفه است. این در حالی است که چوب به نوبه خود قیمت زیادی دارد. اما هزینه چوب توسکا به نسبت راش پایین‌تر است. آنچه که باید بدانید این مورد می‌باشد که کیفیت محصولاتی که با توسکا ساخته می‌شود بسیار پایین‌تر از سایر چوب‌ها است.

کاربرد چوب راش و چوب توسکا

با توجه به اینکه  تفاوت چوب راش با چوب توسکا بیان گردید، کاربرد هر یک متفاوت خواهد بود. از این رو باید توجه داشت که چوب راش به دلیل داشتن بافت نرم و یکنواخت، رنگ پذیری و وزن مناسب در مبلمان سازی استفاده می‌گردد. هم چنین خواص فیزیکی آن باعث گشته تا از چوب راش برای ساخت درب و پنجره استفاده شود و به خاطر داشتن رنگ پذیری و ابزارخوری، در ساخت وسایل دستی از آن بهره می‌گیرند. این در حالی است که چوب توسکا را در ساخت مصنوعات چوبی، دکوراسیون داخلی، وسایل چوبی و… به کار می‌برند.

چوب راش چه نوع چوبی است؟

جمع بندی

در این مقاله درباره هر یک از چوب‌های راش و توسکا و ویژگی‌های آن‌ها مطالبی را ارائه دادیم. هم چنین در مورد تفاوت چوب راش با چوب توسکا و قیمت آن‌ها صحبت کردیم تا بتوانید این دو نوع چوب را از هم تشخیص دهید. اگر قصد خرید مبلمانی شیک و با چوبی مرغوب و ماندگار را دارید، بهتر است سری به فروشگاه آرتا بزنید. کیفیت محصولات و متریال های استفاده شده در تولیدات این فروشگاه، تضمین شده است. در نهایت اگر موضوعی درباره تفاوت این دو چوب مدنظر شما بود که در این مقاله به آن پرداخته نشده است، لطفاً برایمان کامنت کنید تا بتوانیم در مطلب‌های بعدی به آن‌ها بپردازیم.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن مبلمان مدرن به دسته وسیعی از سبک‌های طراحی اطلاق می‌شود که از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز رواج یافته‌اند. این سبک‌ها در

اشتراک گذاری:

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.