بهترین روش نگهداری از مبلمان

خرید مبل بعنوان یکی از وسایل پر کاربرد در دکوراسیون منزل محسوب می شود. به دلیل افزایش قیمت مبلمان هر ساله بهتر است نگهداری از مبلمان را بلد باشیم. اگر نکات استفاده صحیح از مبلمان را بدانیم مدت زمان بیشتری قابل استفاده خواهند بود. همچنین نیاز به صرف هزینه برای تعمیر و یا خرید مبل نو نمی باشد.

رعایت اصول نگهداری از مبلمان منجر به طول عمر بیشتر این وسیله کاربردی می شود. از آنجایی که انواع مبل راحتی و چوبی و چرمی و … وجود دارد نحوه نگهداری مبل چرمی با نگهداری مبلمان چوبی باهم متفاوت است. فرقی نمیکند مبل گران قیمت داشته بخرید یا مبل ارزان چرا که هر دو به تعمیر و مراقبت و گاهی لکه گیری مبل نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم به روش های نگهداری و مراقبت از انواع مبلمان بپردازیم. تا با رعایت آنها همیشه مبل های نو و سالم و تمیز داشته باشیم.

گردگیری مبل

برای تمیز کردن گرد و خاک از روی مبل از یک پارچه کاملا نخی نرم و بدون پرز که کمی نم دار کرده اید کمک بگیرید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه از پارچه خیس استفاده نکنید. چراکه رطوبت در نگهداری مبل چوبی باعث پوسیدگی چوب می شود. استفاده از قلم موی با پرز بلند یا جاروبرقی گزینه مناسبی برای گردگیری مبلمان چوبی استیل و راحتی است. این کار باعث می شود گرد و غبار به بافت مبل نفوذ نکند و رنگ و بافت پارچه مبلی را آسیب نزند. بهترین روش گردگیری مبلمان هفته ای یک بار است. اگر برای نگهداری مبلمان این کار را نکنید گردوخاک و چربی موجود در هوا جذب پارچه و رنگ مبل می شوند. این اتفاق پارچه مبلی را چرک و کثیف و رنگ مبلمان را کدر و دچار آسیب می کند.

گردگیری مبل

لکه گیری و شستشوی مبل

برای تمیز کردن مبل در صورت ریختن مواد غذایی، جوهر، خون و … هرچه زودتر اقدام کنید بهتر است. چرا که در اثر گذر زمان داخل بافت مبل می رود و پاک کردن لکه از روی مبل سخت تر می شود. برای شستشوی مبل در منزل هرگز تمیزکننده های چندمنظوره شیمیایی استفاده نکنید. اگر میخواهید با روش اصولی نگهداری از مبل این کار را انجام دهید با ما همراه باشید. بهترین مایع برای لکه گیری مبل استفاده از محلول های طبیعی خانگی آب و الکل یا سرکه و جوش شیرین یا آب و صابون مایع است. محلول شستشوی مبل باید بدون آمونیاک باشد تا آسیبی به چوب و پارچه مبل وارد نکند.

برای لکه گیری کوسن ها آنها را با دست بشویید چراکه ماشین لباسشویی بافت پارچه و اسفنج و شکل ظاهری کوسن را از بین می برد. پس از لکه گیری و شستشوی مبل آن را سریع خشک کنید تا رطوبت موجب پوسیدگی آن نشود. بعضی از افراد شستشوی مبل خود را به قالیشویی ها می سپارند تا با دستگاه این کار انجام گیرد.

لکه گیری و شستشوی مبل

چیدمان مبلمان

برای نگهداری از مبلمان به محل قرار گیری مبل دقت کنید. نور مستقیم خورشید و گرما و رطوبت موجب پوسیدگی چوب و یا ترک خوردن چوب می شوند. پس هنگام چیدمان مبلمان منزل یا محل کار آنها را دور از دستگاه های رطوبت ساز مانند آکواریوم یا وسایل گرمایشی مانند بخاری،شومینه یا شوفاژ قرار دهید. رعایت فاصله بیشتر از یک متر الزامی است. چرا که رنگ سطح چوب مبلمان چوبی کلاسیک نیز در اثر گرما و تابش مستقیم خورشید تغییر رنگ می دهد. همچنین حرارت و خشکی زیاد ممکن است چوب ها را منجر به ترک کند. یکنواخت بودن رطوب و دما را رعایت کنید تا از آسیب های احتمالی به چوب و پارچه و فوم مبلمان جلوگیری کنید.

چیدمان مبلمان

جابجایی مبلمان

هنگام جابجایی مبل در اسباب کشی یا زمان تمیز کردن خانه رعایت یک سری نکات الزامی است. برای نگهداری از مبلمان هنگام جابجایی آنها را بلند کرده و پایه میز و صندلی ها را روی زمین نکشید. این کار باعث می شود پایه مبلمان در اثر ضربه شکسته یا لق شود. در اکثر مواقع هنگام جابجایی مبلمان در اثاث کشی یا تمیز کردن زیر مبل ها و تغییر دکوراسیون منزل دسته مبل را گرفته و روی زمین می کشند. این کار علاوه بر پایه، دسته مبل را نیز با آسیب مواجه می کند.

برای نگهداری مبلمان چوبی توجه داشته باشید که هنگام جابجایی مبل و بالا بردن از پله در اسباب کشی تاج مبل را نگیرید. تاج مبل و قسمت بالای دسته مبل و قسمت های تزیینی مقاومت کافی برای تحمل وزن هنگام حمل و جابجایی را ندارند. برای گرفتن مبل ها و بلند کردن آنها بهتر است از دو طرف کفه پایینی مبل بگیرید و بلند کنید. پیشنهاد می کنیم برای انجام این کار دستکش نخی بپوشید.

جابجایی مبلمان

براق کردن مبل

برای نگهداری از مبلمان در استفاده از اسپری براق کننده چوب مبل یا چرم زیاده روی نکنید. زیرا موجب رنگ پریدگی چوب می شوند. دقت داشته باشید که این اسپری ها حاوی مواد نفتی و روغن سیلیکون نباشند.

شش ماه یکبار و یا سالی یکبار استفاده از اسپری روغن جلا چوب مجاز است. برای براق شدن و جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم استفاده از اسپری براق کننده مبل چرم در حد مجاز پیشنهاد می شود. واکس مخصوص مبلمان چرمی باعث می شود از خشکی و ترک خوردن و پوسته شدن چرم در سرما و گرما جلوگیری شود. براق کننده چوب خانگی را می توانید با یک لیوان آب، نیم فنجان سرکه طبیعی و یک یا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون درست کنید. سپس روی چوب اسپری کنید. از پارچه نرم کاملا نخی بدون پلاستیک برای این کار استفاده کنید. قبل از استفاده برای تست کردن محلول را روی قسمت های از مبل که دید ندارد امتحان کنید.

براق کردن مبل

کاور کردن مبلمان

بسیار دیده می شود که افراد در روش نگهداری از مبلمان از کاور یا پیراهن مبل استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که هرگز از کاور مبل پلاستیکی و یا کاور مبل ژله ای یا ژلاتینی استفاده نکنید. این جنس ها باعث عرق کردن مبل و ایجاد رطوبت بین چوب و کاور می شوند. رطوبت بالای 60 درصد موجب رشد قارچ و کپک در چوب و پارچه مبلی می شود. رطوبت های کم هم به مرور زمان رنگ مبل و چوب را دچار تغییر و پوسیدگی می کند.

در کل استفاده از کاور مبل پیشنهاد نمی شود. اما اگر خیلی اصرار به استفاده از آن دارید کاور مبل پارچه ای که از جنس نخ یا الیاف طبیعی استاندارد و مناسب است تهیه کنید. اگر می خواهید کاور مبلمان در نگهداری از مبل باعث افزایش دوام و عمر مبل، جلوگیری از ساییدگی و تغییر رنگ پارچه و تمیز ماندن مبل ها شود در انتخاب آن دقت کنید.

کاور کردن مبلمان

قرار دادن مبل روی سطح صاف و هموار

از نکات نگهداری مبلمان قرار دادن آنها رو سطح هموار است. هنگام چیدمان مبل باید همه پایه ها روی زمین قرار بگیرد. لق بودن پایه ها هنگام نشستن و برخاستن موجب شکستن پایه می شود و به مبلمان آسیب می زند.

استفاده صحیح از میز جلو مبلی و عسلی ها

یکی دیگر از اصول نگهداری از مبلمان استفاده درست از میز ها است. قرار دادن ظرف و گلدان و اجسام سنگین تر از یک کیلوگرم روی جلو مبلی و عسلی ها به میز ها آسیب می زند. برای سالم ماندن سطوح مبلمان از چسباندن برچسب روی آنها خودداری فرمایید. استفاده از زیر لیوانی برای لیوان های نوشیدنی پیشنهاد خوبی است. از جنس زیر لیوانی چوبی و شیشه ای و پلاستیکی استفاده نکنید. خرید زیر لیوانی نمدی و بافتنی و مکرومه و چوب پنبه ای گزینه های بهتری است تا به سطح میز آسیب وارد نشود.

همچنین در روش نگهداری از مبلمان باید از قرار دادن اجسام نوک تیز و زبر روی میز ها خودداری کنید. زیرا ممکن است موجب پاره شدن پارچه مبلی و یا فوم مبل و ایجاد خراش روی مبل های چوبی کلاسیک و سلطنتی و راحتی شود. همانطور که می دانید خراش های جزیی در این مبلمان بسیار به چشم می آید و از زیبایی آن می کاهد.

میز جلو مبلی و عسلی ها و همینطور دسته های مبل های راحتی جای نشستن نیست. استحکام این وسایل تحمل وزن های سنگین را ندارد. برای نگهداری از مبل حتی زمان شلوغی و کمبود جا بهتر است از این کار خودداری کنید. اگر کودک در منزل دارید اجازه بازی و پریدن روی میز و صندلی ها را به او ندهید. اگر میخواهید مدت زمان بیشتری از خرید مبلمان منزل در امان باشید.

جمع بندی

در این مقاله نکات نگهداری از مبلمان را باهم مرور کردیم. از آنجایی که قیمت خرید مبل امروزه سرسام آور است در نتیجه رعایت این نکات شما را تا مدت زمان بیشتری از خرید و تعمیرات مبل دور نگه می دارد. استفاده درست و اصولی از مبلمان منزل و اداره به ما کمک می کند همیشه در دکوراسیون منزل، زیبایی داشته باشیم. چرا که کوچکترین اشکالات منجر به زشتی و بهم ریختگی فضای داخلی می شود. روش درست گردگیری مبلمان ، نحوه شستشوی مبل و پاک كردن لكه از روی مبل، روش اصولی جابجایی مبلمان، استفاده نکردن از کاور مبل پلاستیکی و ژله ای و موارد دیگر از نکات نگهداری و مراقبت از مبل است که در این متن به آنها پرداخته شد.

برای خرید انواع مبل ال و راحتی و تخت خواب شو و چستر و مبلمان چوبی کلاسیک و مدرن از تولیدی با قیمت مناسب با ما در تماس باشید.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن مبلمان مدرن به دسته وسیعی از سبک‌های طراحی اطلاق می‌شود که از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز رواج یافته‌اند. این سبک‌ها در

اشتراک گذاری:

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.