آموزش طرز پاک کردن لکه خون از روی مبلمان

پاک کردن لکه خون روی مبل

 پاک کردن لکه خون روی مبل چگونه انجام می‌شود؟ یکی از دردسرهای نگهداری از مبلمان لک شدن آنهاست. لکه بری مبل با توجه به اینکه لک از چه نوعی است روش کار و زمان انجام متفاوتی دارد. یکی از لکه‌های سرسخت و سمج لکه خون است. در این مقاله یاد خواهیم گرفت چگونه لکه خون را از روی مبل پاک کنیم. در صورتی که با این نکات آشنا باشید می‌توانید بدون آسیب زدن به مبل برای پاک شدن لکه خون از مبل اقدام کنید.

  • اولین و مهم‌ترین نکته در آموزش پاک کردن لکه خون از روی مبل داشتن سرعت عمل است. باید خیلی سریع بدون اتلاف وقت و تا لکه تازه است برای این کار اقدام کنید. اجاره ندهید خون موجود بر پارچه خشک شود. چرا که پاک کردن لکه خون خشک شده از روی مبل بسیار سخت‌تر است. هرچند که هنوز هم امکان‌پذیر خواهد بود.
  • برای پاک کردن لکه خون با استفاده از آب سرد اقدام کنید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید. چراکه گرمای آب لکه خون را مقاوم‌تر می‌کند. در حالیکه آب سرد لکه‌های خونی را به راحتی از بافت پارچه مبلی جدا می‌کند.
  • بعد از شستن و تمیز کردن کامل لکه خون روی مبل با آب سرد خشک کردن محل شستشو اهمیت بالایی دارد. برای خشک کردن باید از یک پارچه خشک و تمیز و ترجیحاً سفید استفاده کنید.

 قبل از هر کاری یک سری موارد وجود دارد که باید در نظر گرفت. این موارد کمک می‌کند لکه بری مبل را بدون آسیب وارد کردن به مبل و پارچه مبلی آن انجام دهید.

 پاک کردن لکه خون روی مبل

بررسی کردن برچسب اطلاعات مبل

 روی مبلمان برچسبی وجود دارد که روش‌های پاک کردن مخصوص همان مبل را ذکر کرده است. چرا که بعضی مبل‌ها با توجه به جنس و نوع مواد اولیه سازنده، روش‌های شستشو و لکه بری خاص خود را دارند. با نگاه به این برچسب حروف X، W، S، SW را خواهید دید. این حروف هر کدام مشخص می‌کند که روش لکه بری این مبل به چه صورت است. اگر می‌خواهید بدانید هر حرف چه معنی می‌دهد در ادامه با ما همراه باشید.

 حروف S، W، SW به این معناست که آب و محلول‌های تمیزکننده رایج و معمول در خانه‌ها برای پاک کردن لکه از روی مبل کافی است. حرف X بدین معنی است که با شرایط ویژه‌ای روبه‌رو هستید و کار شما سخت‌تر است. در این مورد به شما توصیه می‌کنیم برای شستشوی مبل و لکه بری حتماً به متخصص این کار و مراکز تخصصی مبل شویی مراجعه کنید. چرا که اگر سرخود اقدامی کنید ممکن است به مبل و بافت پارچه آن آسیب جبران‌ناپذیری وارد کنید.

پاک کردن لکه از روی مبل

پاک کردن لکه خون با استفاده از پارچه خیس

 همانطور که قبلاً گفتیم باید در کوتاه‌ترین زمان برای پاک شدن لکه خون از مبل اقدام کنید. یک پارچه سفید تمیز را با آب سرد خیس و مرطوب کنید. سپس خیلی آرام با فشار کم پارچه را روی لکه خون ماساژ دهید. این کار را ادامه دهید تا شاهد کم‌رنگ شدن و پاک شدن لکه خون تازه روی مبل شوید. آب سرد بیشتر مناسب مبلمانی است که حروف W و SW روی آنها درج شده است.

 مجدد پارچه تمیز دیگری را با آب سرد مرطوب کرده و روی باقیمانده لک خون بمالید. وقتی دیگر خونی وجود نداشت با یک پارچه خشک و تمیز روی محل بکشید تا آب آن قسمت را به خود جذب کند. این قسمت از مبل را باید به طور کامل خشک کنید و گرنه بوی نامطبوعی خواهد گرفت.

پاک کردن لکه از روی مبل

پاک کردن لکه خون با استفاده از شوینده

 در مواقعی که آب سرد به تنهایی نمی‌تواند از پس پاک کردن لکه‌ی خون روی مبل بر آید از محلول‌های شوینده مخصوص مبل استفاده کنید. پاک کننده‌های آنزیم دار معمولاً برای پاک کردن لکه خون از رو مبل عملکرد خوبی دارند.

  • قبل از استفاده از هر شوینده‌ای حتماً نحوه استفاده درج شده روی آن را بخوانید. برای اینکه بدانید غلظت شوینده چقدر باشد یا به آب نیاز دارد یا خیر به این دستورالعمل احتیاج دارید.
  • قبل از استفاده از هر شوینده‌ای آن را تست کنید تا مطمئن شوید به مبلمان شما چه رنگ چه بافت آن آسیب نمی‌زند. تست کردن شوینده‌ها به این صورت است که ابتدا مقداری از آن را روی قسمتی از مبل که در راستای دید نیست بریزید. به مدت 24 ساعت منتظر بمانید تا تأثیر شوینده را روی مبل ببینید. اگر همه چیز خوب پیش رفت و در بافت و رنگ مبل تغییری ندیدید می‌توانید از محلول برای پاک کردن لکه خون روی مبل استفاده کنید.
  • پس از اطمینان از سازگاری آن با نوع و جنس پارچه مبلی خود مقداری از آن را با پارچه پنبه‌ای تمیز یا حوله سفید روی لکه خون به آرامی ماساژ دهید. پارچه را فشار ندهید تا خون وارد عمق پارچه مبل نشود. این کار را ادامه دهید تا پاک شدن لکه خون از مبل را ببینید. می‌توانید به مدت نیم ساعت اجازه دهید پارچه روی لکه خون روی مبل بماند. در این مرحله حتماً از پارچه سفید استفاده کنید. پارچه‌های رنگی ممکن است باعث رنگ‌دهی به مبل شوند.
  • بعد از اینکه مقدار قابل‌توجهی از خون محو شد یک پارچه تمیز را با آب سرد مرطوب کرده و آرام روی لکه بکشید تا مواد شوینده را جذب کند.
  • بعد از پاک کردن شوینده مبل نوبت به خشک کردن محل شست‌وشو می‌رسد. پارچه خشک و تمیزی را روی محل موردنظر آنقدر بکشید تا کاملاً خشک شود.

پاک کردن لکه خون با استفاده از شوینده

آب اکسیژنه برای پاک کردن لکه خون از روی مبل

 یکی از کاربردهای استفاده از آب اکسیژنه به ‌عنوان محلول شوینده در پاک کردن لکه خون از مبل است. یک پارچه کاملاً تمیز را به آب اکسیژنه مثلاً سه درصد آغشته کنید و آرام آرام روی لک بمالید. این کار را تا پاک شدن لکه خون روی مبل ادامه دهید. یا مقداری آب اکسیژنه روی محل لک ریخته و سپس با پارچه سفید مرطوب شده با آب سرد لکه را پاک کنید. سپس با آب سرد آبکشی نمایید. در نهایت با پارچه خشک و تمیز محل مورد نظر را خشک کنید.

الکل مالشی برای از بین بردن لکه خون از روی مبل

 الکل مالشی (ایزوپروپانول یا اتانول) یکی از تمیزکننده‌های قوی برای لکه بری خون از روی مبل است. این پاک کننده بیشتر مناسب مبل‌هایی است که روی برچسب آنها حروف S و SW نوشته شده باشد. مانند همه شوینده‌ها قبل از استفاده حتماً تست بگیرید تا مطمئن شوید آسیبی به مبل وارد نمی‌کند. سپس مقداری از الکل مالشی را به پارچه تمیزی آغشته و برای پاک کردن لکه خون تازه از مبل روی محل به آرامی بمالید. سپس محل را با آب سرد آبکشی کنید. در نهایت با پارچه خشک و تمیز آب آن را بگیرید و محل شست‌وشو را خشک کنید.

الکل مالشی برای از بین بردن لکه خون از روی مبل

 آب لیمو و نمک برای پاک کردن لکه خون از روی مبل

ترکیب یک قاشق بزرگ آبلیمو و یک قاشق چایخوری نمک می‌تواند به شما برای از بین بردن لکه خون از روی مبل کمک کند. روش انجام کار مانند روش‌های دیگر است. با یک پارچه تمیز که با یکی از این محلول‌های پاک کننده ساختگی مرطوب شده رو لکه را به آرامی ماساژ دهید تا لک محو شود. سپس برای آبکشی با استفاده از آب سرد محل مورد نظر را از شوینده پاک کنید. در نهایت با پارچه خشک و تمیز روی محل بکشید تا بطور کامل آب جذب پارچه شود.

 آب لیمو و نمک برای پاک کردن لکه خون روی مبل

روش‌های خانگی پاک كردن لكه خون از مبل در خانه

 در برخی موارد می‌توان از مواد طبیعی نیز برای پاک شدن لکه خون از مبل استفاده کرد. به یاد داشته باشید حتماً قبل از استفاده از هر پاک کننده‌ای چه شیمیایی چه طبیعی آن را روی قسمتی که در نما نیست تست کنید. در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

 جوش شیرین: مخلوط یک قاشق بزرگ آب و یک قاشق چایخوری جوش شیرین می‌تواند موجب پاک کردن لکه خون تازه از مبل شود.

 نشاسته ذرت و پودر بچه: طرز پاک کردن و تمیز کردن لکه خون روی مبل با پودر بچه و نشاسته ذرت به این صورت است که باید با ترکیب کردن این پودرها با آب خمیر درست کنید. این خمیر را روی لکه بمالید و اجازه دهید چند ساعت بماند و خشک شود. سپس پارچه تمیز و سفیدی را با آب سرد مرطوب کرده و خمیر را از روی مبل پاک کنید.

روش‌های خانگی پاک كردن لكه خون از مبل در خانه

آمونیاک: آمونیاک را با آب ترکیب کنید تا یک محلول رقیق بدست آید. برای از بین بردن لکه خون روی کاناپه و مبل این محلول را روی لک بریزید. بعد از چند دقیقه با یک دستمال تمیز لکه بری کنید.

سرکه: برای پاک کردن لکه خون تازه از مبل می‌توانید مقداری سرکه روی لک بریزید و بعد از ده دقیقه لکه را با یک دستمال سفید تمیز پاک کنید.

 نوشابه: تمیز کردن لکه خون با نوشابه بی‌رنگ باید انجام شود. روی لکه مقداری نوشابه بریزید و بعد از چند دقیقه با پارچه خیس شده با آب سرد لک را پاک کنید.

 مخلوط صابون و آب سرد: از بین بردن لکه خون از مبل با استفاده از آب و صابون روش خانگی دیگری است. از پارچه سفید و تمیز استفاده کنید. آب حتماً سرد باشد. در پایان هم حتماً محل شستشوی لکه خون روی مبل را خشک کنید.

روش‌های خانگی پاک كردن لكه خون از مبل در خانه

جمع بندی

 نگهداری از مبلمان و جلوگیری از لک شدن آنها احتیاج با نظافت و دقت دارد. اما در صورت لک شدن مبلمان خود نگران نباشید. اولین کار این است که سرعت عمل داشته باشید و زود اقدام کنید. چرا که پاک کردن لکه خون خشک شده از روی مبل کار سخت‌تری است.

 اگر حروف S، W، SW را روی برچسب مبل دیدید خودتان به یکی از روش‌های پیشنهادی در مقاله اقدام کنید. اما قبل از پاک کردن لکه‌ی خون روی مبل و استفاده از هر شوینده‌ای ابتدا آن را روی قسمتی که قابل دیدن نیست امتحان کنید. جنس پارچه مبلی در روند از بین بردن لکه خون روی مبل تأثیرگذار است. لکه بری و شست و شوی مبل های چستر و راحتی از جنس چرم راحت تر از مبلمان سلطنتی و کلاسیک و حتی انواع مبل راحتی و مبل ال با پارچه مبلی نخی و کتان است.

 در صورتی که با هیچ روشی موفق به پاک کردن لکه خون از رو مبل نشدید با یک قالیشویی و متخصص در شستشوی مبل کمک بخواهید. این مراکز با تجهیزات ویژه‌ای که دارند لکه بری مبلمان شما را در کمترین زمان انجام می‌دهند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن مبلمان مدرن به دسته وسیعی از سبک‌های طراحی اطلاق می‌شود که از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز رواج یافته‌اند. این سبک‌ها در

اشتراک گذاری:

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن

مقایسه مبلمان سنتی و مدرن مبلمان، از دیرباز بخشی اساسی از زندگی روزمره انسان‌ها بوده و تغییرات بسیاری در طول تاریخ داشته است. این تغییرات

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌

روند تغییرات در طراحی صندلی‌ها و کارکردهای آن در سال‌های اخیر     صندلی‌ها از ابتدای تاریخ بشر نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند.